Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2012-04-12

Jak zaliczyć wierzytelność do kosztów podatkowych po śmierci dłużnika

Spółdzielnia posiada niezapłaconą należność z tytułu dostaw pieczywa z 2010 r. W 2011 r. dłużnik zmarł, a spółdzielnia nie utworzyła odpisu aktualizującego. W 2012 r. spółdzielnia uzyskała informację, że spadkobiercy zmarłego dłużnika odmówili notarialnie przyjęcia spadku. Czy w tej sytuacji możemy uznać, że jest to należność nieściągalna i zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów?

PROBLEM

RADA

Śmierć dłużnika uprawdopodabnia nieściągalność wierzytelności. Jednak zaliczenie tej wierzytelności w koszty bez jej udokumentowania będzie możliwe dopiero po dokonaniu jej odpisu aktualizującego. Bez takiego odpisu można zaliczyć w koszty jedynie należność (wierzytelność) odpisaną jako nieściągalną, a to oznacza, że trzeba będzie ją udokumentować.

UZASADNIENIE

Spółdzielnia, która nie wyegzekwowała swojej należności, ma dwie możliwości zaliczenia jej w koszty. Może wartość należności uznać za koszt podatkowy w okresie, w którym spisze ją jako nieściągalną lub zaliczyć w koszty odpis aktualizujący. W pierwszym przypadku konieczne jest udokumentowanie nieściągalności należności, w drugim zaś dokonanie odpisu należności uznanej uprzednio za przychód należny i uprawdopodobnienie jej nieściągalności. Ponieważ udokumentowanie nieściągalności należności jest znacznie trudniejsze niż jej uprawdopodobnienie, warto korzystać z drugiej z wymienionych możliwości. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż ten sposób ma charakter tymczasowy. Przedawnienie czy umorzenie wierzytelności, której dotyczy odpis aktualizujący, skutkuje koniecznością wykazania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 12 ust. 1 pkt 4d updop). Dla spółdzielni najprostszym rozwiązaniem byłoby zatem dokonanie w 2012 r. odpisu aktualizującego i w tym samym roku zaliczenie go do kosztów podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00