Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-01-19

Jakie ułatwienia w wykonywaniu działalności gospodarczej wprowadzono w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. zostały wprowadzone (i zostaną wprowadzone od 1 kwietnia 2015 r.) zmiany w przepisach, których założeniem było uproszczenie procedur oraz zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W artykule przedstawiamy informację o ułatwieniach wprowadzanych dla przedsiębiorców w tym zakresie.

W 2015 r. wszedł w życie pakiet zmian w przepisach, którego celem jest poprawa warunków wykonywania działalności gospodarczej (tzw. czwarta deregulacja). Deregulacja ma przynieść przedsiębiorcom oszczędności (w szczególności przedsiębiorcom małym i średnim) ze względu na wprowadzane uproszczenia procedur administracyjnych i likwidację niektórych obowiązków informacyjnych. Dzięki nowelizacji skróci się czas trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin oraz wydłuży termin na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO), ważność zachowają orzeczenia lekarskie potwierdzające zdolność do pracy (mimo zmiany pracodawcy), a przychody pracowników dowożonych przez pracodawców do pracy zostaną zwolnione z podatku dochodowego. Przedsiębiorcy będą też mogli uzyskać wiążące informacje akcyzowe w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego oraz ustalać przychód z tytułu zaliczek rejestrowanych w kasie rejestrującej na potrzeby podatku dochodowego w tym samym momencie co obrót ustalany dla celów VAT. W raporcie prezentujemy przegląd ułatwień wprowadzanych w 2015 r. czwartą ustawą deregulacyjną (tj. ustawą z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej - Dz.U. z 2014 r., poz. 1662).

Ryczałtowy przychód za korzystanie ze służbowego samochodu w celach prywatnych

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy, którzy udostępniają pracownikowi służbowy samochód w celach prywatnych, ustalą tym pracownikom ryczałtowy przychód z tego tytułu. Do końca 2014 r. sposób ustalania wysokości przychodu pracownika w tym przypadku budził wiele wątpliwości. Określenie w sposób ryczałtowy wynagrodzenia pracownika korzystającego ze służbowego samochodu do celów prywatnych powinno uprościć rozliczenia i wyeliminować istniejące dotychczas ryzyko sporu z organami podatkowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00