Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-11-25

Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe zasady oskładkowania umów zlecenia. Zmiany obejmą tych zleceniobiorców, którzy wykonują zlecenia dla kilku płatników, a więc zawarli więcej niż jedną umowę bądź np. poza umową zlecenia posiadają jeszcze inne tytuły do ubezpieczeń. Zgodnie z nowymi przepisami płatnicy będą naliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zleceniobiorców aż do osiągnięcia przez nich w danym miesiącu łącznej podstawy wymiaru tych składek w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Umowa zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz zdrowotnego. Osoba wykonująca zlecenie podlega zgłoszeniu w ZUS przez płatnika-zleceniodawcę do ubezpieczeń:

● emerytalnego,

● rentowych,

● wypadkowego,

● zdrowotnego.

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i zleceniobiorca przystępuje do niego na swój wniosek. Taki schemat obowiązuje, jeśli umowa cywilna jest jedynym tytułem do ubezpieczeń. Jeśli jednak oprócz umowy zlecenia osoba posiada inne źródła przychodów ze stosunków prawnych, bądź innych form aktywności, które powodują obowiązek ubezpieczeniowy, wówczas należy ustalić, jaki charakter (obowiązkowy czy dobrowolny) mają ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia. Jeśli dobrowolny, a zleceniobiorca nie wyraził woli przystąpienia do nich, zgłoszenie do ZUS obejmuje tylko obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku bowiem, gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (jednym z nich jest umowa zlecenia), składka na to ubezpieczenie opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych rozwiązuje problem tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Rozstrzyga, które tytuły podlegają obowiązkowi ubezpieczeń, a które i przy spełnieniu jakich warunków mogą być zgłoszone do ubezpieczeń dobrowolnych.

Generalna zasada ustanowiona w art. 9 ust. 2 ustawy systemowej stanowi, że osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów, takich jak:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00