Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-08-23

Interpretacje ogólne - składanie wniosków, zaskarżanie, prawa podatników

W interpretacjach ogólnych Minister Finansów przedstawia zapatrywanie organów podatkowych na trudne zagadnienia, których w praktyce nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć. W większości przypadków interpretacje ogólne są wydawane z urzędu, ale mogą być też wydane na wniosek. W publikacji przedstawiamy procedurę składania wniosków o interpretację, skutki wydania interpretacji ogólnej oraz jej wpływ na sytuację prawnopodatkową podatników.

1. Kto i kiedy wydaje interpretacje ogólne

Interpretacje ogólne są wydawane przez Ministra Finansów:

● z urzędu

albo

● na wniosek.

Minister Finansów wydaje interpretacje ogólne wówczas, gdy stwierdzi, że prawo podatkowe jest niejednolicie stosowane. Z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej wynika bowiem, że:

Minister właściwy do spraw finansów publicznych dąży do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności ich interpretacji, z urzędu lub na wniosek, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (interpretacje ogólne); wnioskodawcą nie może być organ administracji publicznej.

Z punktu widzenia przesłanek wydawania interpretacji ogólnych istotny jest zwrot "dąży do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego". Wynika z niego, że Minister Finansów powinien je wydawać, jeśli:

1) faktycznie miało miejsce niejednolite stosowanie prawa, czyli wówczas gdy przynajmniej w dwóch przypadkach przepis zastosowano w różny sposób, co doprowadziło do podjęcia odmiennych rozstrzygnięć

PRZYKŁAD

W interpretacji indywidualnej dla podatnika B organ podatkowy uznał, że uczestnictwo kontrahentów w spotkaniu integracyjnym powoduje powstanie przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, natomiast w interpretacji dla podatnika C organ stwierdził, że przychodu nie należy rozpoznawać. W tych okolicznościach istnieją przesłanki dla wydania przez MF interpretacji ogólnej z urzędu lub na wniosek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00