Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-11-22

Jak rozliczać usługi elektryczne i prace konserwacyjne dotyczące mieszkań na zasadzie odwróconego obciążenia

PROBLEM

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług elektrycznych. Jestem zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Mam umowę ze spółdzielnią w ramach konserwacji elektrycznej i umowy na wykonywanie instalacji elektrycznych w mieszkaniach. Współpracuję też z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, która razem ze mną wykonuje te prace. Ta osoba też jest płatnikiem VAT, tj. jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.

W związku z koniecznością zastosowania się do przepisów o odwrotnym obciążeniu mam kilka pytań:

1. Osoba, z którą współpracuję, jest podwykonawcą. Czy na wszystkie usługi ma wystawiać fakturę z odwrotnym obciążeniem?

Rozumiem, że na wykonywanie instalacji elektrycznej tak, bo dotyczy to PKWIU 43.21.10.1 , ale czy na prace związane z konserwacją w budynkach spółdzielczych również?

2. Czy moim obowiązkiem jako nabywcy usług z odwrotnym obciążeniem jest przyjęcie i zaksięgowanie faktury po stronie VAT należnego i naliczonego?

3. Czy jako nabywca usług z odwrotnym obciążeniem w miesiącu sprzedaży sporządzam informacje VAT-27 i elektronicznie ja wysyłam? Czy w miesiącu, kiedy nie mam sprzedaży z odwrotnym obciążeniem, nie wystawiam VAT-27?

4. Jak powinienem dokumentować usługi na rzecz spółdzielni?

RADA

  1. Podwykonawca powinien wystawiać faktury z odwrotnym obciążeniem na usługi budowlane wymienione w załączniku nr 14. Na usługi budowlane innego rodzaju (np. usługi konserwacji instalacji elektrycznych) wystawia zwykłą fakturę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00