Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-09-17

Programy motywacyjne dla pracowników – skutki podatkowe

 

I. Zasady opodatkowania świadczeń pozapłacowych dla pracowników

Coraz liczniejsza grupa pracodawców proponuje zatrudnianym pracownikom oprócz wynagrodzenia zasadniczego również liczne świadczenia pozapłacowe. Dzięki temu wzrasta szansa na pozyskanie z rynku i utrzymanie najwyższej klasy specjalistów. Rodzaje oferowanych świadczeń zależą przede wszystkim od możliwości finansowych pracodawcy. Źródłem ich finansowania mogą być zarówno środki obrotowe, jak i środki pochodzące z ZFŚS.

Do najpopularniejszych świadczeń otrzymywanych przez pracowników ze środków ZFŚS należy dofinansowanie kosztów wycieczek firmowych, wypoczynku dzieci pracowników oraz wczasy pod gruszą.

Standardem w dużych firmach jest zapewnienie pracownikom i ich rodzinom pakietów medycznych. Coraz powszechniejsze staje się zapewnianie pracownikom karnetów na zajęcia sportowe. Przekazywanie tych świadczeń pracowniom powoduje określone konsekwencje podatkowe. W związku z koniecznością ich podatkowego rozliczania pracodawcy często mają wątpliwości, czy:

  • mogą zaliczać do kosztów wydatki ponoszone na tego rodzaju świadczenia,
  • powinni pobierać zaliczkę na PIT od przekazywanych świadczeń oraz naliczać od nich VAT,
  • mogą od tego rodzaju zakupów odliczać VAT.

Aby podatnik mógł zaliczać wydatki do kosztów podatkowych, muszą one zostać poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie mogą również znajdować się w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe na podstawie art. 23 updof lub art. 16 updop (art. 22 updof i art. 15 updop). Wydatkami, które bez wątpienia pozostają w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą i z uzyskiwanymi przez niego przychodami, są koszty pracownicze. Należą do nich oprócz wynagrodzeń pieniężnych również wspomniane wyżej świadczenia pozapłacowe. W przypadku gdy są one finansowane ze środków obrotowych, nic nie stoi na przeszkodzie w ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Nieco inaczej sprawa przedstawia się, gdy źródłem ich finansowania są środki pochodzące z ZFŚS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00