Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-11-19

BILANS 2020! Przejście z podatkowej metody rozliczania różnic kursowych na rachunkową

 

Problem

Spółka od 2021 r. chciałaby ustalać podatkowe różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości. Czy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym zostanie wybrana ta metoda, tj. na dzień 1 stycznia 2021 r., spółka powinna zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na 31 grudnia 2020 r.? Jakie obowiązki wiążą się z taką zmianą?

 

Rada

Różnice kursowe naliczone na dzień 31 grudnia 2020 r. spółka powinna zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów w 2021 r. O zmianie metody rozliczania różnic kursowych należy powiadomić urząd skarbowy. Wybraną metodę należy stosować przez 3 lata i w tym czasie poddawać sprawozdanie finansowe badaniu. Szczegóły w uzasadnieniu.

 

Uzasadnienie

Podatnicy podatku dochodowego prowadzący księgi rachunkowe mają prawo do wyboru jednej z dwóch metod ustalania różnic kursowych, a mianowicie mogą je rozliczać metodą podatkową lub metodą bilansową (rachunkową).

Metoda bilansowa pozwala na uwzględnienie w rachunku podatkowym różnic kursowych ustalonych zgodnie z przepisami o rachunkowości na zasadach określonych przez art. 9b updop oraz art. 14b updof (pod warunkiem, że w okresie stosowania tej metody --

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00