Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-11-19

Limitowane koszty podatkowe – w orzecznictwie i interpretacjach

  1. Koszty limitowane w PIT i CIT  - przepisy wspólne

Nie wszystkie wydatki podatników stanowią w całości koszty w podatku dochodowym. W niektórych szczególnych przypadkach, nawet gdy wydatek spełnia ogólne przesłanki do uznania za koszt podatkowy, podatnik nie rozliczy go w pełni, a jedynie do wysokości limitu określonego ustawą podatkową. W opracowaniu przedstawiamy najnowsze interpretacje i orzeczenia podatkowe dotyczące limitów stosowanych w zaliczaniu niektórych wydatków do kosztów podatkowych.

1. Limitowanie wydatków opłaconych z pominięciem rachunku płatniczego lub mechanizmu podzielonej płatności

Podatnicy dokonujący zakupów o wartości przekraczającej 15 000 zł za:

  • opłacenie ich gotówką,
  • zapłatę na rachunek nieznajdujący się na białej liście podatników VAT lub
  • zapłatę z pominięciem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności

ponoszą swojego rodzaju karę. Mianowicie są zobowiązani do wyłączenia tych wydatków z kosztów podatkowych, a nawet mogą odpowiadać za VAT niezapłacony przez kontrahenta. Jeśli zaliczyli je do kosztów przed dokonaniem płatności, muszą dokonać odpowiedniej korekty (art. 15d updop i art. 22p updof).

Podstawa prawna:

 

1.1. Zapłata za rachunki wirtualne

Rachunki wirtualne nie są ujawniane na tzw. białej liście podatników VAT. Nie oznacza to jednak, że są one automatycznie wyłączane z kosztów z tego powodu. Wpłaty na rachunki wirtualne traktowane są bowiem tak jak wpłaty na rachunek główny. Tym samym do wpłat na rachunki wirtualne nie mają zastosowania ograniczenia przewidziane w przepisach podatkowych.

 

MF

Wnioskodawca dokonując płatności z tytułu rat leasingowych na rzecz przedsiębiorcy leasingującego, na wskazany przez niego rachunek wirtualny przypisany do rachunku głównego, zgłoszonego do wykazu, o którym jest mowa w art. 96b ustawy o podatku od towarów i usług, może zaliczyć dane wpłaty do kosztów uzyskania przychodów. Przy czym Wnioskodawca powinien mieć w swoich dokumentach dowody potwierdzające to, że wpłata na konto, o którym mowa w złożonym wniosku (rachunek wirtualny) jest w istocie wpłatą na rachunek znajdujący się w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00