Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-10-08

Jak przekazać jednemu ze wspólników w ramach rozliczenia budynek wykorzystywany w spółce

Mamy 3-osobową spółkę cywilną. Rozważamy jej zlikwidowanie. W ramach rozliczenia chcemy przekazać jednemu ze wspólników budynek wykorzystywany w naszej spółce. Został wybudowany za pieniądze spółki i stanowi jej środek trwały. Jak to zrobić? Jakie spowoduje to skutki podatkowe? Czy byłoby lepiej najpierw zamknąć spółkę, a potem przekazać ten budynek, czy najpierw przekazać budynek, a potem zamknąć spółkę?

problem

rada

Rozliczenie zobowiązania w VAT następuje na etapie przekazania środka trwałego wspólnikowi bądź likwidacji działalności spółki. Obie czynności powodują obowiązek naliczenia VAT należnego od wartości rynkowej budynku. Wysokość podatku należnego jest w obu przypadkach taka sama. Sprzedaż budynku przez wspólników spółki po dokonaniu remanentu likwidacyjnego korzysta przez 12 miesięcy ze zwolnienia z VAT. Natomiast sprzedaż budynku po jego wycofaniu z działalności gospodarczej przez nieodpłatne przekazanie wspólnikowi na etapie poprzedzającym likwidację spółki nie wywołuje już żadnych skutków na gruncie VAT.

uzasadnienie

Niezależnie od tego, które rozwiązanie Państwa spółka wybierze, tj. likwidację działalności i ujęcie budynku w remamencie czy przekazanie budynku przed likwidacją będziecie zobowiązani naliczyć VAT. Sposób rozliczenia obu tych czynności został przedstawiony poniżej.

1. Rozwiązanie spółki cywilnej - ujęcie budynku w remanencie likwidacyjnym

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00