Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-07-24

Nieodpłatne używanie samochodu służbowego podczas wyjazdu wakacyjnego - skutki dla rozliczeń VAT

Samochody firmowe są często, za zgodą pracodawcy, używane do celów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Szczególnie w okresie wakacyjnym może się zdarzyć kilka sposobności wykorzystania samochodu w celach niezwiązanych z działalnością. Często, ale nie zawsze, takie użycie podlega opodatkowaniu VAT. W niektórych przypadkach (gdy podatnik złożył VAT-26) takie użycie samochodu spowoduje również utratę prawa do odliczonego VAT (50%).

Na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT za podlegające opodatkowaniu odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Brzmienie tego przepisu powoduje, że opodatkowaniu może podlegać nieodpłatne używanie samochodów na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przypadki, kiedy nieodpłatne używanie samochodów na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą należy opodatkować

Będzie trzeba naliczyć VAT, jeżeli do celów innych niż działalność gospodarcza (np. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników) używane są samochody:

1) przy których nabyciu (przy czym za nabycie samochodów uznaje się również przyjęcie ich w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze - zob. art. 8 ust. 6 ustawy o VAT), imporcie lub wytworzeniu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia;

2) przy których nabyciu, imporcie lub wytworzeniu podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia, lecz w skład których wchodzą części składowe, przy których nabyciu, imporcie lub wytworzeniu prawo takie przysługiwało.

Należy zwrócić uwagę, że warunkiem opodatkowania nieodpłatnego używania samochodów na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą jest przysługiwanie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu samochodów lub ich części składowych. Nie ma zatem znaczenia przysługiwanie prawa do odliczenia przy nabywaniu paliwa oraz innych zakupów towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem samochodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00