Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2015-12-03

Kto i jak będzie prowadził ewidencje akcyzowe - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

Dotychczas przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji oraz innych dokumentacji wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy znajdowały się w różnych aktach prawnych: w ustawie o podatku akcyzowym, w ustawie o Służbie Celnej oraz w rozporządzeniach wykonawczych do tych ustaw. Z dniem 1 stycznia 2016 r. wchodzą w życie 3 ustawy zmieniające ustawę o podatku akcyzowym, w tym ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1479). To właśnie ta nowelizacja wprowadza do ustawy akcyzowej nowy Dział VIa - Ewidencje i inne dokumentacje. Do tego działu przeniesiono wszelkie dotychczasowe zapisy dotyczące ewidencji. Niektóre z tych ewidencji zostały przeniesione do nowego działu ustawy w niezmienionej formie. Część nieznacznie tylko zmodyfikowano. Są jednak ewidencje stanowiące dla podatników zupełnie nowy obowiązek ewidencyjny, który będą musieli wypełniać od 1 stycznia 2016 r.

ZMIANY 2016

W tabeli zostały przedstawione rodzaje ewidencji, ksiąg i innych dokumentacji, których prowadzenie jest obowiązkowe od 1 stycznia 2016 r. Nie zostały w niej ujęte protokoły i spisy, które dotyczą sytuacji jednorazowych (incydentalnych) i w związku z tym nie są prowadzone w formie zapisów ciągłych.

Wykaz ewidencji akcyzowych obowiązujących od 1 stycznia 2016 r.

Lp.

Rodzaj ewidencji akcyzowej

Kto powinien prowadzić ewidencję

Podstawa prawna

Status obowiązku ewidencyjnego: nowy czy dotychczas obowiązujący, ale zmodyfikowany przez ustawodawcę

1

2

3

4

5

1.

Ewidencja wyrobów akcyzowych

Podmiot prowadzący skład podatkowy (w tym operator logistyczny)

Art. 138a ust. 1 ustawy

Prowadzenie tego rodzaju ewidencji nie jest nowością dla podatników. Zawiera ona jednak więcej danych niż dotychczasowa ewidencja ilościowa lub ilościowo-wartościowa wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym, prowadzona dotychczas na podstawie art. 53 ust. 5 ustawy akcyzowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00