Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-07-29

Jak rozliczać usługi turystyczne - w pytaniach i odpowiedziach

Problemy z ustalaniem podstawy opodatkowania, gdy wpłynęła zaliczka, kto musi rozliczać się od marży, jak ustalić marżę - to tylko niektóre problemy branży turystycznej z rozliczeniem VAT. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Usługi turystyczne świadczone przez podatnika są opodatkowane według szczególnej procedury, wymienionej w art. 119 ustawy o VAT. Choć wskazany przepis określa zasady rozliczania podatku od tego rodzaju usług, jednak nie definiuje usług turystycznych. Nie odsyła również do legalnych definicji określonych w innych przepisach prawa. W celu zdefiniowania tych usług w praktyce najczęściej przyjmuje się definicje określone w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 196 ze zm.

SŁOWNICZEK

Usługi turystyczne - usługi przewodnickie, hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym.

Impreza turystyczna - co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu.

Turysta - osoba, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości i która korzysta z noclegu przynajmniej przez jedną noc.

Źródło: art. 3 pkt 1, 2 i 9 ustawy o usługach turystycznych

W podobny sposób definicję imprezy turystycznej określa art. 2 pkt 1 dyrektywy Rady 90/314/EWG z 13 czerwca 1990 r. w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek (Dz. Urz. UE L 158/59), który stanowi, że impreza turystyczna oznacza wcześniej ustaloną kombinację nie mniej niż dwóch z następujących usług sprzedawanych lub oferowanych do sprzedaży w łącznej cenie, o okresie ich świadczenia dłuższym niż 24 godziny lub obejmującym nocleg:

● transport,

● zakwaterowanie,

● inne usługi turystyczne niezwiązane z transportem lub zakwaterowaniem, stanowiące znaczącą część imprezy turystycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00