Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-07-29

Branża budowlana - aktualne problemy z rozliczaniem VAT

Budownictwo zawsze było szczególną branżą, jeśli chodzi o rozliczenie VAT. Wynika to głównie z konieczności uwzględnienia wielu wyjątków od zasad ogólnych. Firmy budowlane, rozliczając VAT od sprzedaży robót budowlanych, wyznaczają moment powstania obowiązku podatkowego na dwa sposoby, w zależności od tego, czy odbiorcą usługi jest inny przedsiębiorca czy osoba prywatna. W ostatnim czasie wyznaczanie daty powstania tego obowiązku dodatkowo komplikuje fakt przyjmowania przez organy podatkowe, że o dacie wykonania usługi nie przesądza już data podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. W konsekwencji także termin zafakturowania usługi budowlanej nie rozpoczyna swego biegu od daty podpisania protokołu. To nie wszystkie problemy, jakie pojawiają się przy rozliczaniu VAT w budownictwie.

W opracowaniu prezentujemy rozwiązania najczęściej występujących problemów w rozliczaniu VAT przez przedsiębiorców budowlanych.

1. Ustalanie obowiązku podatkowego dla usług budowlanych

Moment powstania obowiązku podatkowego to inaczej data, pod jaką należy wykazać podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego od czynności, której wykonanie spowodowało jego powstanie. W przypadku usług budowlanych moment powstania obowiązku podatkowego jest uzależniony od tego, czy odbiorcą usługi jest przedsiębiorca (podatnik) czy inny podmiot, np. osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Jeżeli usługa budowlana lub budowlano-montażowa została wykonana na rzecz:

● podatnika podatku od towarów i usług lub

● podatnika podatku od wartości dodanej, lub

● podatnika podatku o podobnym charakterze, lub

● osoby prawnej niebędącej podatnikiem

- to sprzedaż tej usługi powoduje powstanie obowiązku podatkowego w dniu wystawienia faktury. Tak wynika z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) w zw. z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT. Warunkiem powstania obowiązku podatkowego w dniu wystawienia faktury jest terminowe jej wystawienie. Jak wynika z art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT fakturę wystawia się nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. Jeżeli podatnik w ogóle nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie 30 dnia od dnia wykonania usługi (art. 19a ust. 7 w zw. z art. 106 i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00