Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-07-20

Jak udoskonalić kontrolę budżetową

W praktyce dominuje pogląd, że najważniejszą funkcją kontroli budżetowej jest pomoc najwyższemu kierownictwu w planowaniu i koordynowaniu wysiłków pracowników zmierzających do osiągnięcia określonych z góry, zrozumiałych celów. Jednak w dużej mierze zawodzi ona pokładane w niej oczekiwania. Zbyt często bowiem kontrola budżetowa jest postrzegana jako kosztowne i obciążające zajęcie.

Bardzo często uważa się, że kontrola budżetowa utrwala złe praktyki i ogranicza możliwości reagowania w szybko zmieniającym się środowisku. Problem polega na tym, że tradycyjne podejście do zarządzania kosztami poprzez kontrolę budżetową - jak się wydaje - pomija potencjalne korzyści, jednocześnie wyolbrzymiając zagrożenia. Dlaczego tak musi być? Przyczyny takiego stanu rzeczy zostaną omówione w dalszej części opracowania.
Ograniczenie, nie kontrola
Rozpatrując problem od strony psychologicznej, nie chodzi o to, że ludzie nie lubią zmian - raczej nie lubią być zmieniani. Na tej samej zasadzie nie lubią być kontrolowani za pomocą mechanizmów, takich jak kontrola budżetowa. Woleliby raczej sami kontrolować swój obszar odpowiedzialności.
Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00