Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-11-01

1. Kiedy inwestor musi przymusowo sprzedać swoje akcje

Cechą inwestycji na giełdzie jest dobrowolność zawierania transakcji. Inwestor akceptując ryzyko gry na giełdzie samodzielnie podejmuje decyzje o zakupie lub sprzedaży akcji. Jednak w niektórych sytuacjach inwestor planujący długookresową inwestycję w akcje może zostać zaskoczony informacją o tym, że musi nagle sprzedać swoje akcje. Możliwa jest też sytuacja odwrotna - mały inwestor może zmusić dużego inwestora do odkupienia swoich akcji.

Przymusowe transakcje sprzedaży akcji są elementem ryzyka gry na giełdzie. Jednak taka sytuacja może wystąpić tylko w spółkach o dużej koncentracji kapitału u kilku inwestorów. Dlatego inwestując pieniądze na giełdzie warto sprawdzić strukturę kapitału i zastanowić się, czy możliwe jest, że zostaniemy zmuszeni do odsprzedaży posiadanych akcji. Łatwo sobie wyobrazić kłopoty inwestora, który np. zaciągnął kredyt pod zastaw akcji notowanych na giełdzie i ryzykuje wypowiedzenie umowy kredytu przez bank, gdy akcje te zostaną przymusowo sprzedane po cenie niższej niż giełdowa.
Duży akcjonariusz wykupuje akcje małych akcjonariuszy
W niektórych sytuacjach akcjonariuszowi spółki giełdowej przysługuje prawo żądania od pozostałych akcjonariuszy sprzedaży wszystkich posiadanych przez nich akcji. Jest to tzw. przymusowy wykup akcji. Prawo do przeprowadzenia takiego wykupu zależne jest od osiągnięcia dużej koncentracji kapitału w spółce giełdowej.
Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00