Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-01

1. Jak zaprojektować arkusz wspomagający analizę finansową w firmie za pomocą narzędzi Excela

Arkusz kalkulacyjny Excel umożliwia zbudowanie prostego i wygodnego narzędzia do przeprowadzenia we własnym zakresie analizy finansowej firmy na podstawie bilansu oraz rachunku zysków i strat.

W tym celu należy wprowadzić do arkusza Excel kolejne pozycje sprawozdania finansowego według wzoru załącznika do ustawy o rachunkowości.

Takie narzędzie analityczne powinno składać się z kilku arkuszy. Nazwa dla każdego arkusza widoczna będzie zawsze na ekranie w postaci zakładki.

Skonstruowane w Excelu narzędzie analityczne może zawierać arkusze:

l DANE BILANS - arkusz wypełniany danymi przez użytkownika

l DANE RZiS - arkusz wypełniany danymi przez użytkownika

l BILANS UPROSZCZONY - arkusz analityczny

l RZiS UPROSZCZONY - arkusz analityczny

l SYTUACJA BILANSOWA - arkusz analityczny

l WSKAŹNIKI FINANSOWE - arkusz analityczny

Ze względu na łatwość obsługi dobrze byłoby, aby użytkownik mógł wprowadzić dane bilansowe i wynikowe ze sprawozdań tylko jednokrotnie i tylko w jednym miejscu. Dlatego proponujemy wyodrębnienie jednego arkusza do wprowadzania danych bilansowych (pierwsza zakładka o nazwie DANE BILANS) oraz drugiego dla danych do rachunku zysków i strat (DANE RZiS).

Jeśli projektujemy analizę dla pięciu okresów sprawozdawczych, to w arkuszu pierwszym DANE BILANS w kolumnie A wpiszemy nazwy pozycji składników bilansu, a w arkuszu drugim DANE RZiS - nazwy składników rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym, a poniżej - w wariancie kalkulacyjnym. Kolumny B, C, D, E i F tych arkuszy przeznaczone są do wprowadzania danych liczbowych ze sprawozdań finansowych. Pozostałe arkusze będą arkuszami analitycznymi. Kolumny A tych arkuszy wypełniamy nazwami składników sprawozdań lub nazwami wskaźników. Następne kolumny przeznaczone są dla kolejnych okresów analizy. Zawierać będą odpowiednie formuły, pobierające dane z arkuszy wypełnianych przez użytkownika albo formuły przeliczeniowe i kontrolne. W celu ułatwienia użytkownikowi analizy w arkuszach analitycznych SYTUACJA BILANSOWA i WSKAŹNIKI FINANSOWE w kolumnie B i C można wpisać wzory wskaźników i wartości pożądane jako optymalne dla wyników działalności przedsiębiorstwa.

Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00