Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-15

I. Komentarz do zmian w ustawie o rachunkowości

Ustawa o rachunkowości od 2002 r. była zmieniana kilkanaście razy, również przy okazji uchwalania ustaw regulujących odrębne dziedziny. Wprowadzane na przestrzeni pięciu lat zmiany nie zawsze były istotne. Często miały one niewielkie znaczenie, uściślające bądź objaśniające treść wcześniejszych przepisów. Podobnie jest w przypadku ostatnich nowelizacji ustawy o rachunkowości.

1. Nowelizacja wprowadzona ustawą z 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym

Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym powołała Komisję Nadzoru Finansowego, która poprzez zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku realizuje cele określone przez takie ustawy, jak:

l Prawo bankowe,

l ustawa o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych,

l ustawa o nadzorze nad rynkiem kapitałowym,

l ustawa o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego.

W związku z tym powołana Komisja Nadzoru Finansowego weszła w kompetencje Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Spowodowało to zmianę delegacji przepisów szczególnych i przejściowych w ustawie o rachunkowości (rozdział 10 art. 81-83) od 19 września 2006 r., przy czym od 1 stycznia 2008 r. Komisja Nadzoru Finansowego wejdzie w kompetencje Komisji Nadzoru Bankowego (art. 81 ust. 2 pkt 8 i art. 83 ust. 2 pkt 1).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00