Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-05-11

1. Przykład liczbowy zastosowania metody praw własności według MSSF

W poprzednim numerze "BR" opisaliśmy zasady stosowania metody praw własności według MSSF. Dla uzupełnienia tego tematu poniżej przedstawiamy przykład jej zastosowania.

Sposób stosowania metody praw własności wynika z kilku MSR: MSR 27 Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe, MSR 28 Inwestycje w jednostkach stowarzyszonych, MSR 31 Udział we wspólnych przedsięwzięciach. W rozumieniu MSR metoda praw własności jest alternatywą dla konsolidacji proporcjonalnej. Dozwolone jest zastosowanie podejścia zgodnego z metodą kosztową albo podejścia zgodnego z uznawaniem udziałów w jednostkach podporządkowanych na równi z innymi instrumentami finansowymi, czyli ujmowanie i wycena zgodnie z zasadami określonymi w MSR 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena.

Przykład

Spółka akcyjna DARIA SA nabyła 1 stycznia 2004 r. 40% udziałów z prawem głosu w spółce akcyjnej SARA SA za 200 000 zł. Oznacza to, że ujęcie tych udziałów nastąpiło według przepisów MSR 22. Dlatego koniecznie jest przyjęcie założenia o okresie amortyzacji wartości firmy, ponieważ MSR 22 nakazywał amortyzację wartości firmy.

Ponadto spółka DARIA stosuje politykę prospektywnego stosowania nowych zasad rachunkowości, o ile nowy standard nie wymusza innego działania. Założenie to jest o tyle zasadne, iż należy uznać, że rozliczenie przejęcia pod rządami MSR 22 nie rodzi konieczności jego przeliczenia zgodnie z MSSF 3, który zaczął obowiązywać od 31 marca 2004 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00