Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2009-08-31

2. Formy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy i ich ewidencja

W jakiej formie mogą być wpłacane zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych oraz jak wygląda ich rozliczenie w księgach rachunkowych?

problem

rada

Podatnik dokonuje płatności podatku dochodowego od osób prawnych, wybierając formę i rodzaj zaliczek, określone w ustawie o pdop. Należy stosować rozliczenie podatku, które jest dla danej jednostki najkorzystniejsze.

uzasadnienie

Podatnik rozlicza podatek dochodowy od osób prawnych w ciągu roku podatkowego w formie zaliczek. Zaliczki, w zależności od uregulowań ustawy, mogą być płacone w okresie miesięcznym, kwartalnym lub w formie uproszczonej.

Zaliczki miesięczne

Zaliczki miesięczne są podstawową formą rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. Ich wysokość należy ustalać z uwzględnieniem właściwej stawki podatku (w tym roku 19%) od dochodu, który stanowi różnicę między sumą przychodów a kosztami ich uzyskania. Zaliczki miesięczne są odprowadzane do urzędu skarbowego w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Wpłat miesięcznych zaliczek za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego należy dokonywać w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc roku podatkowego jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego. Jeżeli rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, to zaliczkę za listopad i grudzień należy wpłacić do 20 grudnia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00