Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-08-31

1. Nadrzędne zasady rachunkowości w polskim prawie bilansowym

Jednostki gospodarcze, realizując statutowe działania, powodują zmiany w zasobach majątkowych, źródłach ich finansowania, przychodach, kosztach oraz wyniku finansowym. Potwierdzeniem tych działań są operacje gospodarcze, które z uwzględnieniem zasad rachunkowości należy ująć w księgach rachunkowych, a następnie w sprawozdaniach finansowych sporządzanych z perspektywy ex post.

Nadrzędne zasady rachunkowości to zbiór reguł oraz norm, których przestrzeganie uwarunkowuje wiarygodne odzwierciedlenie rzeczywistości gospodarczej najpierw w księgach rachunkowych, a następnie w sprawozdaniu finansowym. Zasady te wyznaczają kierunek postępowania w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Poznanie i zrozumienie ich pozwoli na świadome uczestniczenie w stworzeniu wiernego i rzetelnego obrazu.

Nadrzędne zasady rachunkowości w przepisach krajowych

Ustawa o rachunkowości wymienia dziewięć nadrzędnych zasad, które powinny być bezwzględnie stosowane przez jednostki gospodarcze.

Tabela 1. Nadrzędne zasady rachunkowości w przepisach uor

infoRgrafika

Zasada prawdziwego i rzetelnego obrazu

Zasada prawdziwego i rzetelnego obrazu "rządzi" rachunkowością i jest przywoływana najczęściej przy omawianiu sprawozdawczości finansowej. Istota tej zasady polega na ujmowaniu w księgach rachunkowych zdarzeń gospodarczych i wykazywaniu ich w sprawozdaniu finansowym zgodnie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00