Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-19

Ustawa o rachunkowości - jednolity tekst

WSTĘP

2 września 2009 r. Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił jednolity tekst ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223).

Od czasu ogłoszenia w 2002 r. jednolitego tekstu ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694) ustawa ta była zmieniana kilkadziesiąt razy, również przy okazji uchwalania ustaw regulujących odrębne dziedziny. Duża część wprowadzonych zmian wynikała z konieczności przystosowania polskiego prawa bilansowego do wymagań Unii Europejskiej i:

● zmieniała w dość istotny sposób zasady wyceny i prezentacji niektórych aktywów oraz pasywów, jak również ustalania wyniku finansowego jednostek,

● wprowadzała zmiany niektórych formalnoprawnych wymogów, związanych z prowadzeniem rachunkowości,

● wprowadzała zmiany o stosunkowo niewielkim znaczeniu lub uściślające bądź objaśniające treść wcześniejszych przepisów.

Uwaga!

Kilka dni po opublikowaniu jednolitego tekstu ustawy o rachunkowości uległ on nowelizacji związanej z uchwaleniem ustawy o finansach publicznych. Nowelizacja dotyczy art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości i wchodzi w życie 1 stycznia 2011 r.

Regulacje zawarte w ustawie o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240) w zakresie:

● likwidacji państwowych zakładów budżetowych oraz części samorządowych zakładów budżetowych, prowadzących działalność w zakresie innym niż określony w ustawie o finansach publicznych,

● likwidacji gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych,

znalazły swoje odzwierciedlenie w zmianie art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, który od 1 stycznia 2011 r. będzie brzmiał następująco:

"Przepisy ustawy o rachunkowości, zwanej dalej "ustawą", stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 3 (od redakcji: czyli za wyjątkiem jednostek sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z MSR i MSSF), do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: (...)

4) gmin, powiatów, województw i ich związków, a także:

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00