Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-19

ARTYKUŁ NA ZAMÓWIENIE

1. Jak rozliczyć transport towarów w firmie transportowej

W księgach rachunkowych podmiotów świadczących usługi transportu towarów powinna być uwzględniona specyfika tejże działalności. W niniejszym artykule przedstawiamy regulacje dotyczące transportu towarów, zawarte w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym, a także omawiamy kontrowersje, jakie budzi rozliczanie podróży służbowych kierowców.

Zasady opodatkowania VAT

W ustawie o podatku od towarów i usług transport towarów został podzielony na:

● transport krajowy,

● transport wewnątrzwspólnotowy,

● transport międzynarodowy.

Usługi transportowe świadczone na terytorium kraju są opodatkowane stawką podstawową, tj. 22%. Ustawodawca określił, że w przypadku usług transportowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi. W tej sytuacji mówimy o szczególnym momencie powstania obowiązku podatkowego. Podkreślić należy, że określenie w ten sposób obowiązku podatkowego nie ma charakteru dobrowolnego, tzn. podatnik nie może określać obowiązku podatkowego według swego uznania, czyli np. przyjąć, że rozpoznaje obowiązek podatkowy według zasad ogólnych. Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, m.in. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z 4 grudnia 2006 r., nr 1471/NTR1/443-341b/06/LS.

W przypadku transportu dzień wykonania usługi może być różny. Często zależy on od zapisów umownych. Jednak w razie ich braku za dzień wykonania usługi należałoby przyjąć dzień wydania towaru (rozładunku). Wskazują na to interpretacje organów skarbowych. Na przykład Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach w postanowieniu z 29 marca 2007 r., nr USIII/VAT/443/2/3/2007, twierdzi:

Decydujące znaczenie dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w usłudze transportu ma ustalenie dnia wykonania tej usługi. Z uwagi na różnorodność usług, podanie jednej definicji nie jest możliwe. Moment ten zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju usługi, jej charakteru, specyficznych warunków wykonania, czy wreszcie warunków umowy. W ocenie tutejszego Organu moment wykonania usługi transportowej i spedycyjnej jest związany przede wszystkim z pojawieniem się skutków świadczenia. Jak podkreślił NSA w wyroku z dnia 12 września 2000 r. (sygn. akt ISA/Ka 680/99) podstawowym kryterium pozwalającym na stwierdzenie, że usługa została wykonana, jest wykonanie czynności świadczonych w ramach danego typu usługi. Za dzień ten można przyjąć więc dostarczenie (zdanie) transportowanych ładunków na miejsce przeznaczenia odbiorcy (...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00