Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-09-30

1. Koszty podróży służbowych innych osób niż pracownicy

Pojęcie podróży służbowej najczęściej jest kojarzone z wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Tymczasem istnieje wiele innych form zatrudnienia, z którymi również może być związana konieczność przemieszczania się w ramach wykonywania pracy/pełnienia określonej funkcji na innej podstawie niż umowa o pracę. Podstawową różnicą między podróżami służbowymi pracowników a podróżami służbowymi osób mających inny status jest regulacja prawna. O ile podróże służbowe pracowników zostały uregulowane w przepisach prawa pracy (tj. w Kodeksie pracy i przepisach wykonawczych), o tyle nie ma żadnych przepisów, które wprost mogłyby mieć zastosowanie do osób niemających statusu pracownika, np. zleceniobiorców, przedsiębiorców, członków zarządów spółek kapitałowych.

W przepisach podatkowych istnieją regulacje, które dotyczą podróży służbowych i odnoszą się nie tylko do pracowników. Oznacza to, że i sam ustawodawca zakłada, iż z podróżami służbowymi czy tylko podróżami można mieć do czynienia w ramach różnych form wykonywania pracy na rzecz danego podmiotu.

Wobec braku wyraźnych regulacji prawnych, które dotyczyłyby podróży służbowych innych osób niż pracownicy, rozliczenie podróży służbowych odbywa się na podstawie umowy, która określa relacje między stronami - podmiotem zatrudniającym a osobą zatrudnioną na innej podstawie niż umowa o pracę.

W zależności od tego, na jakiej podstawie jest wykonywana praca, podstawą określającą zasady odbywania podróży służbowych, rozliczania ich kosztów będzie:

§ w przypadku umowy cywilnoprawnej, np. umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktu menedżerskiego - ta umowa. Potwierdza to postanowienie Podkarpackiego Urzędu Skarbowego z 26 lutego 2007 r. (sygn. PUS.I/415/30/06):

Umowa cywilnoprawna (umowa zlecenia, umowa o dzieło) powinna zawierać zapis dotyczący zwrotu kosztów podróży. Zwrot kosztów może nastąpić na podstawie oświadczenia o odbytej podróży, do którego załącza się dokumenty potwierdzające poniesienie określonych wydatków (...);

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00