Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-10-20

1. Zagraniczne podróże służbowe - zasady rozliczeń oraz ewidencja księgowa

Dla wszystkich pracodawców, bez względu na status prawny i strukturę własności, podróże służbowe są jednym z nieodzownych elementów ich działania. Każda podróż służbowa nakłada wiele obowiązków - zarówno na pracodawcę, jak i na delegowanego w podróż pracownika. Wiąże się ona także z ponoszeniem różnorodnych wydatków, które powodują dla obu stron określone obowiązki związane z ich rozliczeniem.

Podróż służbowa pracownika może odbywać się na obszarze kraju, jak i poza jego granicami. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku wiążą się z tym różnorodne wydatki, do ponoszenia których zobowiązany jest pracodawca. Zgodnie bowiem z art. 775 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy podróż służbową przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z tą podróżą. W odniesieniu do delegacji zagranicznych zasady ponoszenia tych wydatków oraz wysokość i warunki ich zwrotu pracownikom uregulowane zostały w rozporządzeniu. Obowiązujące obecnie przepisy prawne nie zawierają definicji zagranicznej podróży służbowej. Wskazują jedynie, że czas pobytu pracownika poza granicami kraju uzależniony jest od rodzaju środka lokomocji, którym odbywana jest podróż, a nie od czasu przekroczenia granicy.

TABELA 1

Okres pobytu za granicą

infoRgrafika

Przykład 1

Pracownik zamieszkały w Warszawie rozpoczął zagraniczną podróż służbową 5 sierpnia 2010 r. i odbył ją prywatnym samochodem. Z Warszawy wyjechał 5 sierpnia o godz. 9.00, a granicę przekroczył o godz. 18.00. W drodze powrotnej granicę przekroczył 8 sierpnia o godz. 13.00, a do Warszawy dojechał o godz. 20.00. Jego pobyt za granicą trwał więc 2 doby i 19 godzin, tj. od godz. 18.00 5 sierpnia do godz. 13.00 8 sierpnia.

Przykład 2

Pracownik zamieszkały w Gdańsku odbywał zagraniczną podróż służbową samolotem. Wystartował z lotniska w Gdańsku 5 sierpnia 2010 r. o godz. 11.00, granicę zaś przekroczył o godz. 12.00. W drodze powrotnej granicę przekroczył 8 sierpnia o godz. 13.00, a na lotnisku w Gdańsku wylądował o godz. 14.00 (Gdańsk był pierwszym lotniskiem, na którym lądował samolot na obszarze kraju). Jego pobyt za granicą trwał 3 doby i 3 godziny, tj. od godz. 11.00 5 sierpnia do godz. 14.00 8 sierpnia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00