Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-01-29

1. Catalyst - nowy rynek obrotu obligacjami

Od 30 września 2009 r. funkcjonuje nowy rynek publicznego obrotu obligacjami, działający w oparciu o Giełdę Papierów Wartościowych oraz BondSpot SA (dawniej rynek CeTo). Rynek ten jest przeznaczony dla nieskarbowych dłużnych papierów wartościowych, czyli obligacji komunalnych, obligacji przedsiębiorstw oraz listów zastawnych.

Nowy rynek obligacji ma na celu ułatwienie przedsiębiorstwom, również spółkom niepublicznym, pozyskania źródła finansowania.

Kto może być emitentem obligacji

Obligacje mogą być emitowane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, posiadające osobowość prawną, a także spółki komandytowo-akcyjne, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o obligacjach. Zatem w praktyce obrotu gospodarczego emitentami obligacji mogą być spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne oraz - pomimo nieposiadania osobowości prawnej - spółki komandytowo-akcyjne, które stają się ostatnio coraz bardziej popularne ze względów podatkowych.

Warto zauważyć, że zakres form prawnych podmiotów mogących być emitentami obligacji jest szerszy niż w przypadku emisji instrumentów finansowych o charakterze udziałowym (akcji).

Większość spółek kapitałowych w Polsce to - ze względu na niższe koszty prowadzenia - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a zatem rynek Catalyst będzie otwarty także dla nich. Często są to duże, dojrzałe przedsiębiorstwa, które jednak, nie mając w planach upublicznienia się, nie zmieniają formy prawnej na spółkę akcyjną. Poprzez obligacje i Catalyst mogą one uczestniczyć w publicznym rynku kapitałowym.

Obligacje korporacyjne są obecne na GPW już od dłuższego czasu. Obecnie, dzięki stworzeniu specjalnie przeznaczonego dla nich rynku, liczba emisji obligacji wprowadzanych do zorganizowanego obrotu będzie się z pewnością zwiększać. Szczególnie atrakcyjnie, z perspektywy szybkości procedury dopuszczenia do rynku, wygląda alternatywny system obrotu, który nie wymaga sporządzania prospektu i postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego.

Pobierz pliki wydania
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00