Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-04-29

1. Ustalenie wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem

Wytwarzając we własnym zakresie w ramach prowadzonej działalności przedsiębiorstwa, częstokroć na przestrzeni wielu lat, wartości niematerialne i prawne (np. znaki towarowe) o wielomilionowej wartości, podatnicy nie mają prawa do ich amortyzacji. Jednym z ustawowych warunków zezwalających na amortyzację wartości niematerialnych i prawnych jest ich nabycie. W rozumieniu ustawy o rachunkowości do wartości niematerialnych i prawnych można zaliczać tylko składniki nabyte. Jednocześnie inni podatnicy, którzy nabyli (np. w drodze kupna bądź przejęć innych podmiotów gospodarczych) wartości niematerialne lub prawne, mogą dokonywać od nich odpisów amortyzacyjnych, sukcesywnie pomniejszając w ten sposób podstawę opodatkowania.

Przepis art. 16b ust. 1 updop zezwala na amortyzację tylko tych spośród wartości niematerialnych i prawnych, które zostały przez podatnika nabyte.

Ze względu na z reguły dużą wartość rynkową wartości niematerialnych i prawnych, zwłaszcza należących do podmiotów gospodarczych mających znaczący udział w rynku, ich pozycja konkurencyjna może ulec istotnemu pogorszeniu na skutek braku możliwości amortyzowania tych wartości. Dopiero nabycie wartości niematerialnej lub prawnej będzie umożliwiało, przy spełnieniu pozostałych ustawowych warunków, jej amortyzację. Przepisy updop wymuszają więc na podatnikach dokonywanie zmian swej struktury biznesowej w celu amortyzacji podatkowej wartości niematerialnych i prawnych, które nie zostały przez nich nabyte. Wniesienie aportem jest formą nabycia. Jeśli przedmiotem aportu są same wartości niematerialne i prawne, to wniesienie ich do spółki kapitałowej generuje przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 updop.

Chcąc uchronić się od konieczności zapłaty podatku dochodowego w związku ze zmianą struktury biznesowej, podatnicy posiadający osobowość prawną mają zasadniczo dwie możliwości:

1. Mogą tak określić przedmiot aportu wnoszonego do spółki kapitałowej i obejmującego wartości niematerialne lub prawne, aby stanowił on co najmniej zorganizowaną część przedsiębiorstwa, lub

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00