Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2011-07-22

2. Optymalizacja opodatkowania należności licencyjnych oraz transakcji zbycia udziałów lub akcji z wykorzystaniem spółek cypryjskich

Spółki cypryjskie są dziś powszechnie wykorzystywane w procesie optymalizacji podatkowej zarówno spółek krajowych, jak i struktur międzynarodowych. Optymalizacja opodatkowania dywidendy do poziomu 9% oraz brak opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów spółek cypryjskich, będących rezydentami podatkowymi w Polsce, zarówno w Polsce, jak i na Cyprze należą do najbardziej znanych i niewątpliwie atrakcyjnych podatkowo mechanizmów optymalizacyjnych. Oprócz tych metod optymalizacji podatkowej ustawodawstwo Cypru daje także inne, nie mniej atrakcyjne możliwości optymalizacyjne w zakresie transakcji zbycia udziałów lub akcji oraz należności licencyjnych.

Transakcja sprzedaży udziałów lub akcji dokonana przez polską spółkę bądź osobę fizyczną będącą rezydentem podatkowym w Polsce, tj. objętą nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, generuje przychód podatkowy. Przychód ten po pomniejszeniu o koszty jego uzyskania podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym. Odpłatne zbycie udziałów (akcji) może także w niektórych przypadkach stanowić dywidendę i wówczas opodatkowaniu podlegać będzie przychód. Co do zasady jednak opodatkowaniu będzie podlegał dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli zaś koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00