Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-07-27

Co decyduje o uznaniu nieściągalności wierzytelności?

Spółka posiada zaległe wierzytelności. Zarząd podjął decyzję o ich skierowaniu na drogę sądową. Komornik wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Czy na podstawie tego postanowienia wartość wierzytelności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Samo postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego nie umarza wierzytelności. O możliwości uznania wierzytelności za nieściągalną i zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów decyduje przyczyna wydania postanowienia o umorzeniu postępowania. Jeśli przyczyną umorzenia jest brak majątku dłużnika, to wierzytelność można uznać za nieściągalną i odpisać w koszty - zarówno bilansowe, jak i podatkowe.

Ponieważ zarząd skierował wierzytelność na drogę sądową, musiał też dokonać odpisu aktualizującego jej wartość w pełnej wysokości. Odpis ten jest kosztem bilansowym, ale w momencie jego tworzenia nie można było zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to, że wartość bilansowa wierzytelności wynosi zero.

Kiedy zatem wierzytelność można uznać za nieściągalną i kiedy jej wartość można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00