Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2012-10-30

Windykacja wierzytelności - uprawdopodobnienie nieściągalności należności w spółdzielni

Spółdzielnia ma niezapłaconą należność z tytułu dostaw pieczywa z roku 2011. W 2011 r. dłużnik zmarł, a spółdzielnia nie utworzyła odpisu aktualizującego. W 2012 r. spółdzielnia uzyskała informację, że spadkobiercy zmarłego dłużnika odmówili notarialnie przyjęcia spadku. Czy spółdzielnia powinna kontynuować windykację należności, czy bez dalszych postępowań może zaliczyć odpis tej należności do kosztów uzyskania przychodów?

Ostatnim etapem procesu windykacyjnego jest próba odzyskania należności uznanych za nieściągalne. W tym momencie celem windykacji jest zmniejszenie straty z tytułu uprawdopodobnienia nieściągalności, ponieważ jest to warunek zaliczenia odpisu aktualizującego do kosztów uzyskania przychodów.

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona. Prawo do odpisu aktualizującego przysługuje podatnikowi w roku podatkowym, w którym jednocześnie dokonany został odpis aktualizujący i uprawdopodobniono nieściągalność wierzytelności. Jeśli zaś warunki te zostaną spełnione w różnych latach podatkowych, odpis może być zaliczony do kosztów podatkowych w roku, w którym zostanie spełniony drugi z nich. W 2012 r. spółdzielnia powinna zatem dokonać odpisu aktualizującego i w tym roku zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00