Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-10-30

Jak wykazać w księgach gwarancje i poręczenia oraz jakie skutki podatkowe wynikają z ich udzielenia

Poręczenia i gwarancje są często spotykanymi formami zabezpieczenia kredytów, pożyczek i innych umów handlowych o znaczących skutkach ekonomicznych, udzielanymi sobie nawzajem przez podmioty powiązane. Najczęściej są udzielane przez jednostkę dominującą (np. przez spółkę matkę spółce córce). Czy są to zobowiązania warunkowe i jako takie należy je wykazać pozabilansowo, czy też należy je ująć na kontach bilansowych jako zobowiązania? Jakie są skutki podatkowe ich udzielenia?

Jednostki w celu zabezpieczenia różnego rodzaju kredytów lub pożyczek udzielają sobie nawzajem poręczeń lub gwarancji. Poręczenie zabezpiecza interes wierzyciela i uwiarygodnia dłużnika w jego oczach. Jednocześnie dłużnik, korzystając z poręczenia, może uzyskać środki finansowe lub podpisać ważny dla siebie kontrakt, dzięki czemu możliwy jest rozwój lub utrzymanie na rynku dotychczasowej pozycji. Interes poręczyciela związany jest zazwyczaj z interesem dłużnika:

● istnienie lub rozwój dłużnika wpływa na istnienie lub rozwój poręczyciela, np. gdy dłużnik jest jego największym, najlepszym partnerem biznesowym,

● dłużnik, korzystając z poręczanego świadczenia, rozwija działalność, która w sposób bezpośredni lub pośredni przełoży się na obroty i/lub zyski poręczyciela,

● odpłatne poręczenie jest wynagrodzeniem, zazwyczaj pieniężnym, za poniesione ryzyko niewypłacalności (stałej, czyli ostatecznej, lub przejściowej) dłużnika.

Czym jest poręczenie? Przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik nie wykonał zobowiązania (art. 876 k.c.). Zdarzeniem rodzącym obowiązek wykonania świadczenia po stronie poręczyciela jest niewykonanie zobowiązania przez dłużnika.

Można poręczyć za dług przyszły do wysokości z góry oznaczonej. Bezterminowe poręczenie za dług przyszły może być przed powstaniem długu odwołane w każdym czasie. Poręczyciel może podnieść przeciwko wierzycielowi wszelkie zarzuty, które przysługują dłużnikowi. W szczególności poręczyciel może potrącić wierzytelność przysługującą dłużnikowi względem wierzyciela.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00