Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-07-29

Kiedy podatnik musi wystąpić o wszczęcie postępowania podatkowego

Podatnik złożył wniosek o umorzenie podatku od nieruchomości za rok 2013. Wniosek został złożony 10 lipca 2013. Przy czym za pierwsze półrocze podatnik dokonał wpłat podatku w wymaganej wysokości. W jaki sposób w danym przypadku powinno nastąpić wszczęcie postępowania podatkowego?

W związku z brakiem zaległości podatkowej u podatnika nie ma możliwości wszczęcia postępowania na jego wniosek. Organ podatkowy wyda postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania.

Postępowanie podatkowe może zostać wszczęte:

● z urzędu lub

● na żądanie strony.

O tym, na jakiej podstawie zostaje wszczęte postępowanie podatkowe, decydują przepisy prawa podatkowego (patrz m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 grudnia 2004 r., sygn. akt I SA/Wr 1323/03).

UWAGA!

Postępowanie podatkowe zostaje wszczęte z urzędu na podstawie postanowienia, a jeśli takie żądanie wysuwa strona - na podstawie złożonego wniosku z żądaniem jego wszczęcia.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 października 2012 r. (sygn. akt II FSK 289/11) stwierdził, że jeśli z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty wystąpi podatnik lub płatnik, to organ podatkowy jest zobowiązany, stosownie do art. 165 § 3a O.p., zawiadomić o wszczęciu postępowania na wniosek jednej ze stron wszystkie pozostałe podmioty będące stroną w sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00