Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-03-25

Wykup wydzierżawionego środka trwałego, w którym dokonano ulepszenia

Spółka z o.o. dokonała inwestycji w obcych środkach trwałych. Zwrot inwestycji przewidywano na 10 lat. Zwrot wartości fundamentów spółka zaplanowała na 4 lata. Spółka wykupiła gospodarstwo, w skład którego wchodzą środki trwałe, na które poczynione były powyższe nakłady. W akcie notarialnym wartość gospodarstwa została określona jedną kwotą, pomniejszoną o częściową wartość poniesionych przez spółkę nakładów. W akcie notarialnym nie zostały wyszczególnione środki, na które dokonaliśmy wymienionych nakładów. Nakłady te były amortyzowane zgodnie z przepisami. Czy wartość sprzedaży tych środków trwałych powinna być określona? Czy zwrócone przez dzierżawcę częściowe nakłady podlegają opodatkowaniu VAT? Spółka z o.o. rozlicza VAT na ogólnych zasadach.

Ostateczne rozwiązanie zależy od postanowień umowy. Jeżeli strony przewidziały zwrot z tytułu poniesionych nakładów na ulepszenia, spółka powinna przeprowadzić w księgach rachunkowych likwidację inwestycji w obcych środkach trwałych, a wynajmujący powinien w późniejszej transakcji sprzedaży uwzględnić w cenie sprzedaży wartość ulepszeń, tak aby cena sprzedaży odpowiadała cenie rynkowej. Jeżeli spółka i dzierżawca nie przewidzieli zwrotu wydatków na nakłady, możliwe jest kontynuowanie amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym i odrębne amortyzowanie nabytego środka trwałego lub zwiększenie ceny nabycia o wartość niezamortyzowanej inwestycji w obcym środku trwałym.

Na podstawie umowy dzierżawy, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony. Dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Dzierżawca zobowiązany jest używać przedmiotu dzierżawy zgodnie z jego przeznaczeniem, a wszelkich przeróbek, modyfikacji czy prac dostosowujących do własnych potrzeb może dokonywać tylko i wyłącznie za zgodą wydzierżawiającego. Bardzo często przedmiotem umowy dzierżawy są nieruchomości wymagające prac adaptacyjnych, mających na celu dostosowanie np. budynku do potrzeb podmiotu, który będzie go używał.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00