Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-04-12

Kiedy i jak należy wystawić fakturę zaliczkową

Jak wiadomo, podatnicy rozliczający VAT mają obowiązek dokumentowania dokonanej sprzedaży wystawianą fakturą VAT. Dokument ten potwierdza zdarzenie już zaistniałe, tj. dokonaną dostawę towarów lub wykonaną usługę. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady, kiedy to obowiązek podatkowy VAT powstaje przed dokonaniem sprzedaży i wiąże się z otrzymaniem zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów lub usług. Fakt otrzymania zaliczki powinien być potwierdzony fakturą VAT, zwaną fakturą zaliczkową.

Zasadniczo faktura zaliczkowa wygląda bardzo podobnie do tradycyjnej faktury VAT. Jednak ze względu na to, że dokumentuje otrzymanie zaliczki, a nie dokonaną sprzedaż, pewne pozycje faktury muszą odwoływać się do tego zdarzenia. W związku z tym na fakturze zaliczkowej powinny się znaleźć m.in. informacje dotyczące zamówienia lub umowy, w związku z którymi została wpłacona zaliczka, oraz kwota tej zaliczki z wyliczonym VAT, który jest w tej kwocie zawarty.

Czasem wystawienie faktury zaliczkowej skutkuje koniecznością wystawienia tzw. faktury końcowej. Dotyczy to sytuacji, gdy w momencie faktycznej sprzedaży pozostała pewna część należności do uregulowania. Wówczas faktura VAT wystawiona na zasadach ogólnych zostaje pomniejszona o kwoty zaliczek już zafakturowane na fakturach zaliczkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00