Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2013-04-12

Jakie są dopuszczalne formy zarządzania przedsiębiorstwem prowadzonym w formie spółki kapitałowej i jak z nich korzystać

W związku z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstw prowadzonych w formie spółki kapitałowej często pojawia się pytanie, czy można ustanowić i wyodrębnić specjalną komórkę organizacyjną zarządzającą całym zakładem? Kto może zostać uprawniony do takiego zarządu i w jaki sposób taką komórkę zarządzającą należy usankcjonować?

Najlepszym rozwiązaniem jest powołanie tzw. instytucji menedżera jako jednostki organizacyjnej - komórki zarządzającej zakładem pracy. Jest ona bezpośrednio związana z prowadzeniem przedsiębiorstwa, tj. zarządzaniem nim od wewnątrz, kierowaniem na bieżąco jego działalnością. Menedżer może być zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umowy o współpracy (jako umowy cywilnoprawnej). Konieczne będzie także uwzględnienie tej komórki w schemacie organizacyjnym przedsiębiorstwa. W tym celu zarząd powinien podjąć stosowną uchwałę. Obowiązkiem powstałej w ten sposób nowej podległości służbowej należy związać także pracowników zakładu pracy. Jeżeli kwestia podległości służbowej nie jest uregulowana w ogóle w umowach o pracę (nie została wolą stron uznana za element istotny), zmiana podległości służbowej może zostać dokonana w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy - poleceniem służbowym.

Czy prokurent może być osobą zarządzającą przedsiębiorstwem?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00