Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-01-14

Skutki podatkowe i bilansowe otrzymania darowizny

W praktyce jednostki, w szczególności organizacje non profit, często otrzymują nieodpłatnie składniki rzeczowe lub nawet usługi. Kiedy te nieodpłatne świadczenia należy traktować jak darowizny? Jakie są skutki podatkowe otrzymanych darowizn? Jak otrzymanie darowizn wykazać w księgach?

Przedmiotem darowizny mogą być pieniądze, rzeczy ruchome i nieruchomości, prawa majątkowe zbywalne lub usługi. Nieodpłatność jest cechą podstawową tej umowy. Jeżeli w zamian za darowiznę darczyńca spodziewa się świadczenia wzajemnego w postaci na przykład określonego zachowania, zachodzi wtedy pewna ekwiwalentność świadczeń. Należy jednak zastrzec, że umowa darowizny może zawierać tzw. polecenie. Polecenie polega na tym, że darczyńca nakłada na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem, co oznacza, że podmiot, na rzecz którego polecenie jest ustanowione, nie ma żadnych roszczeń wobec obdarowanego i nie może ich skutecznie dochodzić.

SŁOWNICZEK

Darowizna jest umową nazwaną, która - jak każda umowa - wymaga porozumienia. Nikogo nie można obdarować bez jego zgody. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 k.c.).

1. Skutki podatkowe otrzymanych darowizn

Jak wynika z przepisów art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodem jest wartość:

● otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw,

● innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00