Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-10-13

Wniesienie wkładu do spółki a podatek od czynności cywilnoprawnych

W związku z brakiem (elementarnej) spójności przepisów Kodeksu spółek handlowych i ustaw podatkowych powstają pewne wątpliwości co do tego, co konkretnie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czy obowiązek podatkowy powstaje np. w związku z wniesieniem przez wspólnika wkładu do spółki? Stanowisko sądów i organów podatkowych nie jest w tym zakresie spójne.

Podatkowi cywilnoprawnemu podlega sam fakt zawarcia umowy spółki, nie zaś fakt powstania spółki (jako odrębnego podmiotu). Umowa spółki i jej zmiany muszą też powodować podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zmiana umowy spółki osobowej podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych tylko wówczas, gdy polega na takim podwyższeniu wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki (wyrok NSA z 15 maja 2009 r., sygn. akt II FSK 182/08, niepubl.).

Oznacza to, że podwyższenie kapitału zakładowego przez wspólników spółki komandytowo-akcyjnej ze środków spółki nie powoduje zwiększenia majątku spółki i nie powinno być opodatkowane.

Umowy spółki lub jej zmiany podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych także wówczas, gdy rodzą obowiązek podatkowy w VAT. W praktyce zmiana ta okazała się bardzo istotna z punktu widzenia obrotu gospodarczego, ponieważ poskutkowała zwiększeniem obciążeń podatkowych wynikających z zawieranych przez podatników umów spółki oraz ich zmian.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00