Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-11-24

Ewidencja umorzonych lub rozłożonych na raty zaległości podatkowych

Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,

2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji organu podatkowego,

3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona ta zaległość.

W celu umorzenia lub rozłożenia na raty zobowiązania podatkowego spółka powinna wystąpić z wnioskiem do organu podatkowego. Wniosek powinien być złożony na piśmie i zawierać m.in. treść żądania, wskazanie osoby lub jednostki składającej wniosek oraz jej adres, tj. miejsce zamieszkania lub pobytu, siedzibę albo miejsca prowadzenia działalności.

Zarówno umorzenie, jak i rozłożenie płatności zobowiązania podatkowego na raty jest formą ulgi stosowanej przez organy podatkowe. Umożliwia ona podatnikom znajdującym się przejściowo w trudnej sytuacji finansowej spłatę podatku bez dodatkowych kosztów w postaci odsetek. Ponieważ od zaległości podatkowych, których zapłata została odroczona lub rozłożona na raty, odsetki za zwłokę są naliczane do dnia wniesienia podania, włącznie z tym dniem, naliczana jest opłata prolongacyjna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00