Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-11-24

DOCHODZENIE ROSZCZEŃ W OBROCIE GOSPODARCZYM

Postępowanie przedsądowe

Pomimo prawidłowego zabezpieczenia roszczeń na etapie zawierania kontraktu, nawet poprzedzonego dokonaniem pełnej weryfikacji kondycji gospodarczej partnera biznesowego, w praktyce obrotu gospodarczego czasem dochodzi do problemów z realizacją zawartego kontraktu. W większości przypadków wywiera to negatywny wpływ na rentowność firmy.

Duża konkurencyjność na rynku, konieczność szybkiej i sprawnej realizacji kontraktu (uzyskanie zapłaty za wydane towary/wykonane usługi) nie idą w parze z długotrwałym procesem sądowym (i w następstwie z egzekucją). Dlatego warto przed podjęciem ostatecznych kroków (tj. skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego i egzekucyjnego w celu zmuszenia kontrahenta do prawidłowego wypełnienia ciążących na nim obowiązków wynikających z zawartej umowy) wykorzystać dostępne środki umożliwiające nakłonienie kontrahenta do dobrowolnej realizacji zawartego kontraktu, stanowiące alternatywne metody rozwiązywania sporów (takie jak mediacja gospodarcza, a w następstwie ugoda, uznanie długu czy odnowienie długu oraz sądownictwo polubowne).

1. Na czym polega mediacja gospodarcza

Jednym ze środków umożliwiających ugodowe załatwienie sporu między przedsiębiorcami jest tzw. mediacja gospodarcza.

Celem mediacji jest wypracowanie przez strony/kontrahentów, przy udziale neutralnego mediatora, satysfakcjonującego rozwiązania istniejącego między nimi konfliktu powstałego na tle realizacji umowy/kontraktu. Wspólne wypracowanie rozwiązania powoduje jednocześnie załagodzenie, a nawet wygaszenie istniejącego między stronami konfliktu, zwiększa gwarancję usunięcia konfliktu między stronami na zawsze (w sposób trwały) oraz zapewnia większą skuteczność realizacji zawartego porozumienia.

Mediacja może być prowadzona przed wszczęciem postępowania sądowego (tak jest najczęściej), ale także w trakcie postępowania sądowego lub nawet po jego zakończeniu (mediacja prowadzona na podstawie umowy między stronami ma bowiem charakter autonomiczny i jest całkowicie niezależna od postępowania sądowego). Prowadzona jest zwykle albo na podstawie umowy zawartej w tym zakresie między stronami, albo na podstawie postanowienia sądu kierującego strony do mediacji (sąd może skierować strony do mediacji aż do momentu zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę, natomiast po zamknięciu tego posiedzenia sąd może skierować strony do mediacji wyłącznie na zgodny wniosek obu stron), przy czym nie jest możliwe skierowanie stron do mediacji w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. Sąd może skierować strony do mediacji tylko raz w toku postępowania. Postanowienie w tym przedmiocie sąd może wydać na posiedzeniu niejawnym.

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00