Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-05-12

Przekroczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne

Jednym z podstawowych obowiązków płatników składek jest naliczenie i opłacenie za ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, zdrowotne, chorobowe, wypadkowe, Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Należy jednak podkreślić, że w przypadku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych obowiązuje maksymalna roczna podstawa wymiaru składek, po przekroczeniu której składki na te ubezpieczenia nie powinny być obliczane i opłacane. Płatnik musi jednak cały rok naliczać i odprowadzać składki na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz FP i FGŚP.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (art. 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

UWAGA!

W 2015 r. tzw. kwota graniczna, po przekroczeniu której nie powinny być obliczane i odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynosi 118 770 zł.

Ustalając, czy nie została przekroczona graniczna kwota podstawy na ubezpieczenie społeczne, należy uwzględnić przychody ubezpieczonego ze wszystkich tytułów, z których opłacane były składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nie ma natomiast znaczenia, za jaki okres były one wypłacane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00