Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2016-05-12

Rodzaje i sposoby naliczania odsetek w obrocie nieprofesjonalnym

Odsetki stanowią swoiste wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku. Zasadniczo wynagrodzenie to obliczane jest według określonej stopy procentowej i w stosunku do czasu korzystania (z pieniędzy/z rzeczy). Podstawowe znaczenie mają odsetki pieniężne.

Odsetki są płatne periodycznie, co oznacza, że mają charakter świadczenia ubocznego w stosunku do świadczenia głównego, będącego właściwym przedmiotem zobowiązania między stronami. Obowiązek płacenia odsetek nie może powstać bez obowiązku wykonania świadczenia głównego i zasadniczo zawsze dzieli jego los, chyba że co innego wynika z kontraktu lub szczególnych przepisów prawa.

Wiele trudności w praktyce pojawia się już na etapie rozróżniania odsetek, w konsekwencji także na etapie ich stosowania, w tym prawidłowego obliczania.

Nowelizacja ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i Kodeksu cywilnego z 9 października 2015 r., której przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., wprowadziła istotne zmiany w sposobie naliczania odsetek. Głównym celem nowelizacji jest zapewnienie zgodności z postanowieniami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE z 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych (dalej Dyrektywa) oraz właśnie ujednolicenie i uproszczenie systemu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym, zarówno profesjonalnym, jak i nieprofesjonalnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00