Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Nowy Kodeks etyki dla biegłych rewidentów – część 2

Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła uchwałę nr 207/7a/2023 w sprawie ustanowienia zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów. Regulacja uwzględnia zastrzeżenia Rady PANA zgłoszone we wcześniej prowadzonej procedurze zatwierdzania uchwały KRBR w tej materii oraz jest wynikiem konsultacji prowadzonych z organem nadzoru. Uchwała weszła w życie z dniem jej zatwierdzenia przez Radę PANA, tj. 19.12.2023 r.

Niezależność umysłu oraz wizerunku

Międzynarodowe Standardy Niezależności wymagają od biegłych rewidentów wykonujących zawód biegłego rewidenta zachowania niezależności podczas przeprowadzania badań, przeglądów lub innych usług atestacyjnych. Niezależność jest powiązana z podstawowymi zasadami obiektywizmu i uczciwości. Obejmuje ona:

a) niezależność umysłu – stan umysłu pozwalający na wyrażenie wniosku wolnego od wpływów zagrażających zawodowemu osądowi, a tym samym pozwalający danej osobie na uczciwe działanie i zachowanie obiektywizmu oraz zawodowego sceptycyzmu;

b) niezależność wizerunku – unikanie faktów i okoliczności, które są na tyle znaczące, że racjonalna i dobrze poinformowana strona trzecia skłonna byłaby uznać, że uczciwość, obiektywizm lub zawodowy sceptycyzm firmy albo członka zespołu wykonującego badanie lub usługę atestacyjną zostały naruszone.

Poniżej przedstawiono wybrane przykłady z Kodeksu etyki, dotyczące biegłych rewidentów wykonujących zawód biegłego rewidenta – sytuacji, z jakimi mogą się oni mierzyć, zagrożeń z tym związanych i proponowanych przez Kodeks sposobów postępowania w reakcji na zagrożenia

Poziom wynagrodzenia za usługi

Zgodnie z Kodeksem biegły rewident może przedstawić klientowi dowolne wynagrodzenie1, które jest uważane za odpowiednie. Przedstawienie wynagrodzenia niższego niż wynagrodzenie innego biegłego rewidenta samo w sobie nie stanowi nieetycznego postępowania. Poziom podanego wynagrodzenia wywołuje jednak zagrożenie czerpania korzyści własnych skutkujący zagrożeniem dla przestrzegania zasad kompetencji zawodowych i należytej staranności, jeżeli podane wynagrodzenie jest tak niskie, że mogłoby to utrudniać wykonanie zlecenia zgodnie z obowiązującymi standardami technicznymi i zawodowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00