Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-02-01

Jakie są warunki opłacania niższych składek ZUS – przegląd ulg dla przedsiębiorców

Konstytucja biznesu i ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych po wejściu w życie nowych przepisów w 2018 r. i 2019 r. przewiduje wilele ulg zarówno dla przedsiębiorców nowo zaczynających swoje biznesy lub otwierających je po kilkuletniej przerwie, jak i dla już prowadzących działalność, z której uzyskują niewysokie przychody. Te ulgi, licząc od początku startu działalności gospodarczej, to ulga na start, preferencyjne składki na ubezpieczenia, tzw. mały ZUS. Ostatnim - szczególnym rodzajem ulgi jest działalność nierejestrowa (nieewidencjonowana), która nie jest - zgodnie z prawem - działalnością gospodarczą.

Warto podkreślić, że żadna z ulg nie dotyczy składki zdrowotnej. Składkę zdrowotną należy opłacać wciąż w tej samej wysokości, przewidzianej dla wszystkich przedsiębiorców. Za 2018 r. wynosiła ona 319,94 zł miesięcznie (w 2019 r. jeszcze nie jest znana). Przypomnijmy, że składkę zdrowotną należy opłacać od każdego przychodu, a więc jeśli przedsiębiorca prowadzi kilka rodzajów działalności, wówczas opłaca jej wielokrotność.

Poniżej przedstawiamy zasady korzystania z poszczególnych ulg dla przedsiębiorców.

 

Działalność nierejestrowa

Przedsiębiorca, który w okresie ostatnich 5 lat nie wykonywał działalności gospodarczej, wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), nie musi zgłaszać się do CEIDG, jeśli przychód osiągnięty z działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia - 1125 zł w 2019 r. (art. 5 ust. 1 ustawy - ; dalej: Prawa przedsiębiorców). Nie będzie musiał też zgłaszać się do ZUS i opłacać żadnych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00