Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2019-08-04

Obowiązek założenia nowych akt osobowych dla pracownika, z którym zawarto kolejną umowę bezpośrednio po poprzedniej, trwającej w dniu 1 stycznia 2019 r.

PROBLEM: Od 1 sierpnia 2019 r. pracodawca zamierza po raz drugi podpisać z pracownikiem umowę o pracę na okres jednego roku. Dla tej samej osoby w dniu 31 lipca 2019 r. upłynęła terminowa umowa o pracę, zawarta 31 sierpnia 2018 r. Czy dla tego pracownika można kontynuować prowadzenie dokumentacji pracowniczej, jeżeli zawarto z nim nową umowę o pracę bezpośrednio (bez dnia przerwy) po poprzedniej umowie, trwającej 1 stycznia 2019 r.?

ODPOWIEDŹ: Kontynuowanie prowadzenia dokumentacji pracowniczej dla pracownika w opisanej sytuacji sytuacji nie jest dopuszczalne. Pracodawca mimo ciągłości zatrudnienia musi dla pracownika założyć nową teczkę. W związku z tym, że pracownik został zatrudniony bez dnia przerwy, pracodawca nie ma obowiązku wyrejestrowania go z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. To z kolei powoduje, że nie może złożyć raportu informacyjnego (ZUS RIA). Tym samym wraz z ponownym zatrudnieniem musi dla pracownika założyć nowe akta.

UZASADNIENIE:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00