Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-12-17

Plan urlopów – zasady prawidłowego sporządzania

Przełom roku to czas, kiedy pracodawca powinien przygotować i ogłosić plan urlopów wypoczynkowych dla swoich pracowników. Trzeba w nim uwzględnić terminy, w których pracodawca zaplanował dla poszczególnych pracowników urlop wypoczynkowy, zarówno bieżący, jak i zaległy. Przy układaniu planu urlopów pracodawca powinien w miarę możliwości wziąć pod uwagę wnioski pracowników, a jednocześnie pamiętać o konieczności zapewnienia normalnego toku pracy zakładu.

Przepisy nie wskazują, w jakim terminie pracodawca powinien ogłosić plan urlopów. W tym zakresie dominuje stanowisko, że plan urlopów należy sporządzać przed końcem roku na następny rok kalendarzowy. Nie wynika to wprost z przepisów prawa pracy. Jeśli jednak pracownicy nabywają prawo do urlopu z dniem 1 stycznia, to mogą już w styczniu z niego korzystać. Zatem plan urlopów powinien być ustalony odpowiednio wcześniej.

Plan urlopowy powinien tworzyć każdy pracodawca. Jednak od tej reguły przepisy prawa pracy przewidują wyjątki. Z tworzenia planu urlopowego mogą zrezygnować pracodawcy, u których nie działa zakładowa organizacja związkowa, oraz pracodawcy, u których organizacja związkowa działa, ale wyraziła ona zgodę na rezygnację z tworzenia takich planów (art. 163 § 11 Kodeksu pracy).

W przypadku rezygnacji z tworzenia planów urlopowych pracodawca ma obowiązek ustalenia terminu urlopów w trybie porozumienia z pracownikiem (art. 163 § 11 Kodeksu pracy).

Różnice między ustalaniem terminu urlopu wypoczynkowego na podstawie planu urlopowego i porozumienia z pracownikiem

Zasady ustalania terminu urlopu wypoczynkowego na podstawie planu urlopowego

Zasady ustalania terminu urlopu wypoczynkowego za porozumieniem

Pracownik zgłasza z góry określone terminy urlopu.

Pracodawca po zapoznaniu się z proponowanymi przez pracownika terminami urlopu i zweryfikowaniu możliwości zorganizowania pracy w tym okresie podejmuje ostateczną decyzję, czy urlop pracownika w tym terminie zostanie zaplanowany. Jeśli uzna, że nie ma takiej możliwości, może samodzielnie zmienić planowany termin urlopu dla pracownika na inny czas.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00