Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 12-05-2024
Porada aktualna na dzień 12-05-2024
Data publikacji: 2022-02-03

Czy sekretarz gminy może być likwidatorem spółdzielni socjalnej

PYTANIE

Czy sekretarz gminy może być likwidatorem spółdzielni socjalnej?

ODPOWIEDŹ

Sekretarz gminy może być likwidatorem spółdzielni socjalnej. O ile nie pozostaje to w sprzeczności z zadaniami wykonywanymi na stanowisku sekretarza gminy (art. 30 ust. 1 i 2 ustawy o pracownikach samorządowych)

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 2085) nie regulują procedury likwidacji takiej spółdzielni, odsyłając (art. 1 ust. 2) w tym zakresie do przepisów ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 648). Art. 118 Prawa spółdzielczego wskazuje podmioty, które mogą być likwidatorami spółdzielni (w tym spółdzielni socjalnej). Zgodnie z jego treścią Likwidatorami spółdzielni mogą być członkowie ostatniego zarządu lub osoby wybrane przez walne zgromadzenie, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Likwidator może nie być członkiem spółdzielni. Likwidatorem może być także osoba prawna.

Skoro likwidatorem spółdzielni może być osoba nie będąca jej członkiem, to może nim zostać także osoba zatrudniona na stanowisku sekretarza gminy, o ile inne przepisy nie stoją temu na przeszkodzie. Tymi innymi przepisami będą – w szczególności przepisy antykorupcyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00