Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 20-05-2024
Porada aktualna na dzień 20-05-2024
Data publikacji: 2022-04-22

Czy można potrącić wynagrodzenie zmarłemu pracownikowi

PYTANIE

Nauczyciel od 28 marca 2022 r. przebywał w szpitalu. 1 kwietnia otrzymał wynagrodzenie za kwiecień, wypłacone w całości bez rozliczenia nieobecności ze względu na brak wystawionego zwolnienia lekarskiego. Wieczorem tego dnia zmarł. Zwolnienie w PUE pojawiło się 8 kwietnia. Do rozliczenia pozostał urlop, ekwiwalent za odzież - BHP, wynagrodzenie roczne "13". Jego żona otrzyma odprawę pośmiertną. Czy należy rozliczyć i potrącić wynagrodzenie chorobowe za okres od 28 marca - 1 kwietnia 2022 r. przy wypłacie jego żonie wynagrodzenia należnego po zmarłym, czy zostawić to bez korekty z adnotacja w kadrach, że była to nieobecność usprawiedliwiona płatna?

ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji możliwym rozwiązaniem będzie pozostawienie wypłaconego wynagrodzenia bez korekty z adnotacją w dokumentacji kadrowej, że była to nieobecność usprawiedliwiona płatna. Wynika to z faktu, iż nie ma możliwości korekty (potrącenia) wynagrodzenia zmarłego nauczyciela, o wynagrodzenie chorobowe za okres za okres 28.03.-01.04.2022 roku, z tego powodu, że wypłacono już nauczycielowi wynagrodzenie za kolejny miesiąc z góry w pełnej wysokości, a wypłata kolejnego wynagrodzenia już nie zaistnieje.

Zgodnie z treścią art. 40 Karty Nauczyciela prawo do wynagrodzenia gaśnie z ostatnim dniem miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło wygaśnięcie lub rozwiązanie stosunku pracy. Oznacza to, że wynagrodzenie wypłacone nauczycielowi z góry, na podstawie art. 39 ust. 3 zd. 1 Karty Nauczyciela, nie ulega zwrotowi jako świadczenie nienależne w związku z niewypracowaniem pełnego miesiąca pracy w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Stosunek pracy wygasa z dniem śmierci pracownika (art. 63 § 1 K.p.). Następuje to automatycznie (z mocy samego prawa) z upływem tego dnia (tu nastąpiło to z upływem dnia1 kwietnia 2022 r.). Prawo do pobranego już wynagrodzenia zostaje zachowane, także gdy w trakcie miesiąca nastąpi wygaśniecie stosunku pracy, w tym z powodu śmierci pracownika. Nie ma zatem konieczności korekty wynagrodzenia. Małżonce pracownika oraz innym osobom uprawnionym należy wypłacić w równych częściach pozostałe świadczenia, jak odprawa pośmiertna, oraz prawa majątkowe wynikające ze stosunku pracy zmarłego pracownika, np. ekwiwalent za urlop, dodatkowe wynagrodzenie roczne, nagrody, nagrody jubileuszowe, dodatki lub inne składniki, do których pracownik nabył prawo, ale nie zostały mu przed śmiercią wypłacone.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00