Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.136.2021.1.RS

Skutki podatkowe otrzymania od pracodawcy środków pieniężnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2021 r. (data wpływu 11 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania zwrotu wydatków – jest prawidłowe.

UZASDNIENIE

W dniu 11 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania zwrotu wydatków.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, w 2020 r. pracował i stale zamieszkiwał w Niemczech. Aktualnie jednak wrócił do Polski i zamieszkuje tutaj z zamiarem stałego pobytu, jest obywatelem polskim. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca zawarł ze spółką prawa niemieckiego (która jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) umowę o pracę na czas nieokreślony. Zgodnie z postanowieniami umowy Wnioskodawca został zatrudniony na stanowisko handlowca, a miejsce Jego pracy jest zgodne z miejscem zamieszkania na terytorium Polski. Co do zasady praca będzie przez Wnioskodawcę wykonywana właśnie na terytorium Polski. Pracodawca Wnioskodawcy nie zatrudnia na terenie Polski innych pracowników, nie ma tutaj oddziału ani przedstawicielstwa, nie prowadzi działalności w zorganizowanej formie.

Oprócz postanowień w zakresie czasu pracy, wymiaru urlopu, wynagrodzenia, ochrony danych - Wnioskodawca zawarł z pracodawcą również umowę o przeniesienie na Niego obowiązków płatnika składek i zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z postanowieniami umowy w tym zakresie, Wnioskodawca będzie otrzymywał przelewem, na rachunek bankowy, obok wynagrodzenia brutto wynikającego z zawartej umowy, także środki na pokrycie kosztów ubezpieczeń społecznych w zakresie w jakim jest ono finansowane przez pracodawcę. W efekcie, na rachunek Wnioskodawcy pracodawca będzie przelewał tzw. kwotę „brutto pracodawcy”. Pracodawca, mocą zawartej umowy, przenosi na Wnioskodawcę jako pracownika obowiązki dotyczące wyliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń oraz składek dotyczących funduszy ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00