Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.188.2021.1.DS

poręczenie udzielone przez Wnioskodawcę Wierzycielowi stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ustawy i zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 39 ustawy, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2021 r. (data wpływu 23 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwolnienia od podatku udzielonych poręczeń na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 39 ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwolnienia od podatku udzielonych poręczeń na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 39 ustawy o VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

A. Sp. z o.o. sp.k. („Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca jest podmiotem powiązanym z B. Sp. z. o.o. sp. k. (dalej: „B”). Spółka oraz B., należą do grupy projektowo-budowlanej, w ramach której prowadzą szereg inwestycji budowlanych. Działają również w branży deweloperskiej.

Działalność Wnioskodawcy skupia się na kompleksowym projektowaniu architektonicznym, w zakresie budownictwa mieszkaniowego i komercyjnego. Wnioskodawca wykonuje także prace w zakresie projektowania instalacji sanitarnych, sieci sanitarnych, budownictwa drogowego, a także nadzoru technicznego i realizacji projektu.

B. zawarła ze spółką C. S.A. (dalej: „Wierzyciel”) umowy o generalne wykonawstwo inwestycji deweloperskich. Równocześnie, zgodnie z art. 876-887 KC, Wnioskodawca udzielił kilku poręczeń Wierzycielowi w celu zabezpieczenia zwrotu lub/i rozliczenia zaliczek na poczet powyższych inwestycji. Wysokość kwoty do której odpowiada Wnioskodawca zależy od konkretnego projektu, przy czym najwyższa kwota poręczenia wynosi 10 008 360,00 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00