Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.189.2021.3.MD

W zakresie skutków podatkowych nabycia udziału w lokalu w wyniku zniesienia współwłasności w zamian za spłatę.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2021 r. (data wpływu 19 lutego 2021 r.), uzupełnionym w dniu 26 maja i 2 sierpnia 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia udziału w lokalu w wyniku zniesienia współwłasności w zamian za spłatę – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 26 maja i 2 sierpnia 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia udziału w lokalu w wyniku zniesienia współwłasności w zamian za spłatę.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz z byłą żoną zawarli związek małżeński w 1978 r. i w tym roku otrzymali mieszkanie, dzięki zapobiegliwości Wnioskodawcy. Wnioskodawca jest inżynierem mechanikiem, po studiach dziennych na Politechnice …. Mieszkanie zamienili na inne w 1980 r., bo wystąpiły wady techniczne, co też było inicjatywą Wnioskodawcy. Wnioskodawca pracował zawodowo i na działce teściów. W międzyczasie Wnioskodawca wraz z byłą żoną wykupili mieszkanie na własność ze spłatą ratami. W 1980 r. urodziła im się córka, a w 1983 r. urodził się syn.

By zapewnić lepszy byt rodzinie Wnioskodawca pracował po godzinach i stworzył umową ustną – spółkę z teściami, którzy wzięli w ajencję stację paliw i w zamian za podpisanie „weksli bez protestu”. Wnioskodawca miał mieć udział w zyskach, więc wykazał inne działania, które zwiększały zyskowność. Bez podpisania weksli teściowe nie otrzymaliby zgody. Wnioskodawca nie otrzymał nic, bo mieli wydatki, w tym okazję na wykup mieszkania, kupno kolejnego samochodu, pomoc drugiej córce, bo jugentcajt chce odebrać dzieci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00