Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.755.2021.2.HD

W stosunku do uzyskanego przychodu związanego z umorzeniem wierzytelności z tytułu kredytu hipotecznego nie znajdzie zastosowania zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych ze względu na brak prawa do nieruchomości.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zaniechania poboru podatku. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 stycznia 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

10 sierpnia 2010 r. wspólnie z małżonką oraz synem zawarł Pan umowę kredytu mieszkaniowego (kredyt budowlano-hipoteczny przeznaczony na finansowanie inwestycji budowlanej). Kredyt, o którym mowa powyżej, został zabezpieczony hipotecznie poprzez ustanowienie hipoteki umownej kaucyjnej.

Zgodnie z postanowieniami umowy kredytu, został on w całości przeznaczony na własny cel mieszkaniowy. Inwestycja budowlana dotycząca przedmiotowego kredytu odnosiła się do budynku mieszkalnego usytuowanego na nieruchomości przy ul. A w B.

Budynek składa się z dwóch odrębnych lokali mieszkalnych (z których każdy posiada osobną księgę wieczystą):

Lokal nr 1 – położony przy ul. A1. Prawo do nieruchomości przysługuje małżonce. Lokal został zabezpieczony hipoteką kaucyjną do kwoty 292.400 zł.

Lokal nr 2 – położony przy ul. A2 w B. Prawo do nieruchomości przysługuje synowi. Lokal został zabezpieczony hipoteką kaucyjną do kwoty 250.000 zł.

Właścicielem lokalu nr 1 jest Pana żona, z którą od dnia zawarcia związku małżeńskiego, tj. 23 kwietnia 1983 r., pozostaje Pan we wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Żona była właścicielką przedmiotowego lokalu jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00